Zemí, která byla u zrodu krajky v Evropě je nejspíš Itálie, kde vedou stopy krajky až do 16. století. Odtud se díky obchodníkům začala rozšiřovat po světě. V následujících dvou stoletích se výroba krajek rozšířila do Francie, Flander a Španělska. Poté následovalo několik technických vynálezů, které jsou s krajkou spojené. Jde například o stroj na výrobu síťoviny na vyšívanou krajku, první paličkovací a babinetové stroje nebo stroj na výrobu krajkových záclon.
České krajkářství je vystopované do Krušných hor a na Šumavu v 16.století a v 17. století se ve Vamberku v Orlických horách zrodila tradice výroby bruselské krajky. Až do 19. století byla krajka a její rozšíření na svém vrcholu. Konec století přinesl krajkářský útlum a až následující století si na tyto perly lidové tvořivosti vzpomněli módní návrháři.
Za určující znaky krajky se považuje druh ornamentu, hustota a struktura vzoru a použitý materiál.
U ruční výroby krajek a krajkových látek prima-obchod.cz se pracuje nejčastěji s materiálem: bavlna, len, hedvábí. Strojová výroba je spíše spjata s polyesterem. Krajka se začala používat na oděvní doplňky nebo celé části oděvů, později na punčochové výrobky a bytový textil.
Mezi ručně zhotovené krajky patří:
• Šitá krajka
• Paličkovaná krajka
• Háčkovaná krajka
• Pletená krajka
• Drhaná krajka
• Pásková krajka
• Vyšívaná krajka
Každý styl ruční výroby si vyžaduje dobrý zrak, https://www.prozdravi.cz/zrak/ čistý prostor, dobré znalosti a trpělivost. Například paličkovaná krajka vzniká vzájemným splétáním velkého počtu nití. Háčkovaná krajka vzniká proplétáním oček z jedné niti, Drhaná krajka je jedna z nejstarších textilních technik. Základní prvek je uzlík a nejjednodušší vazba je organická třáseň. Ke speciálním efektům patří křížové, řetízkové, perlové uzly a reliéfové obrazce z uzlíků. Základem vyšívané krajky je vyšívací steh, který se používá v mnoha variantách (řetízkový, kroužkovací a plný steh). Kombinací vyšívání s jinými technikami vzniká tylová, ažurová nebo vystřihovaná krajka.