Vintage styl a s ním související hipsterská kultura se v posledních několika letech v Česku nezvratitelně zabydlel. Jestli jste se s tímto stylem dosud nesetkali, vězte, že to není nutně cosi drahého a využitelného pouze pro jakousi subkulturu zlaté mládeže, ačkoliv i takto je možné ji pojmout. Chcete-li si zařídit byt v tomto stylu, stačí vám jen trocha trpělivosti při shánění starých stylových kusů nábytku a trocha zručnosti při jeho renovaci. To totiž také zvládne téměř každý.
A jak takový styl tedy vypadá? V zásadě se jedná o styl zařízení bytu, který čerpá z minulosti a bere si z ní pouze takové kousky, které, jak se často říká, zrají jako víno. To znamená, že mají specifického ducha, jistý druh nadčasovosti, jemuž zub času nejen že neublíží, ba naopak, díky němu získávají na hodnotě.
Příroda je základ
Papundekl zázraky neudělá. Pokud váháte, který nábytek je ten pravý, soustřeďte se na materiál. Stoly s kamennou deskou, židle a komody z masivu, nejlépe s nějakou ornamentální výzdobou, křesla s čalouněním z pravé kůže. Pokud je přítomen kov, pak ideálně bronz nebo cín. Zkrátka použité materiály musejí být čistě přírodní. Žádný plast, dřevotříska, koženka a jiné materiály, jež se zrodily v továrně.
Nesmí chybět patina
Starý nábytek nikdy nevyniká neporušeným zevnějškem. Jakékoliv odřeniny, vrypy a šrámy jsou v tomto stylu velice žádoucí. Narazíte-li na kousek, který je sice nový (rozuměj nedávno vyrobený), ale svým stylem by do interiéru zapadl, je nutné jej patinou opatřit uměle. Takto se patinují květináče, nejrůznější kbelíky i komody. Fantazii se meze nekladou.
Čím více dekorací, tím lépe
Na rozdíl od v dnešní době hojně propagovaného minimalismu se v pravém vintage interiéru každý stylový kousek počítá. Osvětlení zajišťuje nejenom lustr, ale množství stojacích lamp a stolních lampiček, nejlépe s textilním či skleněným umělecky provedeným stínítkem. Samozřejmostí jsou různorodé patinované doplňky, květináče, obrazy, sošky či plastiky, opět se znatelným opotřebením.
Dečky, polštářky, koberečky
Neodmyslitelnou součástí jsou textilie, které dodají prostoru na útulnosti. Mohou to být háčkované dečky, polštářky, tkané deky, závěsy nebo koberečky. Oproti zažitým designovým zásadám textilie nemusí vzájemně stylově ladit. Nejlépe, když bude každý kousek jiný. Sladěny by měly být pouze barevně.
Barva je alfou a omegou
Na křiklavé barvy zapomeňte. Ty burcují mysl k aktivitě. Vintage interiér je určen k odpočinku a relaxaci, takže také barvy musejí působit poklidným dojmem. Ve hře tak jsou všechny jemné pastelové odstíny barev v kombinaci s bílou nebo černou. Oblíbená je světlounce růžová, zelenkavá nebo okrová. Jsou to takové barvy, které korespondují s přírodními materiály vybavení.
Vintage vypráví příběh
Veškeré zařízení obydlí v tomto stylu by mělo být promyšlené tak, aby vyprávělo příběh. Můžete zvolit jeden dominantní prvek, např. pohovku, stůl či nějakou větší dekoraci, jako je obraz nebo socha, na jejímž základě doplníte ostatní vybavení tak, aby s tímto prvkem dávalo dohromady smysluplný celek. Při dodržení výše zmíněných bodů a za použití decentních a nevtíravých barev a vzorů, byste měli docílit vzhledu pokoje, který navozuje klid a zároveň v sobě nese nádech noblesy.