I venku je třeba vidět
Je už dávno samozřejmostí, že si doma za šera a zejména za tmy svítíme, abychom tam viděli na své počínání, a to bez ohledu na to, co tam děláme. Je normální, že si tam svítíme na vaření, pletení, žehlení, na četbu i jiné kratochvíle, nebo že rozsvěcíme třeba i jenom proto, abychom se nebáli nebo nám nebylo z té tmy chmurno.
Neméně je už dávno běžné veřejné osvětlení i na ulicích. To abychom třeba o nic nezakopli a nepřišli tak k úrazu, abychom nemíjeli bez povšimnutí známé, které bychom tam potkali, ale pro tmu nerozeznali, abychom tam nebyli přepadeni nějakým nekalým živlem a podobně.
A za normální už dnes považujeme třeba i osvětlení stadionů během různých utkání, která by pozbývala smyslu i půvabu, kdybychom se kvůli tmě cítili i v prvních řadách spíše jako při nepodařeném rozhlasovém přenosu.
Ovšem dozajista mi nebudete oponovat, když řeknu, že by něco podobného mohl být i docela drahý špás. Protože elektrický proud není v žádném případě zadarmo a vzhledem k rozlehlosti podobné osvětlované plochy je zapotřebí věru mnoha silných světelných zdrojů. A vy poněkud dřívějšího data narození k tomu nejspíše ještě přidáte zkušenost s tím, jak často ‚prdne‘ nějaká ta žárovka a výměny takových vysloužilých žárovek také něco stojí.
A proto můžeme být rádi, že už i u nás máme .
Protože jsou to právě LED diodové reflektory, jež nám dnes nejeden takový veřejný prostor osvětlují. Protože dnes už mají tato svítidla konečně dostatečně výkonné čipy a technologická převaha polovodičů se tak projevuje i na takových místech, jako sportoviště a stadiony, jimž donedávna dominovaly metalhalogenidové vysokotlaké výbojky, jež jediné dosahovaly za příznivé teploty chromatičnosti výkonu intenzity světla až 100000 lumenů.
Dnes už tu ale máme výkonnější polovodičové čipy, jež lze použít na stadionech všude.
Sportovní stadion je LED diodovými světly plně nasvícen ve zlomku sekundy, těmto zdrojům nevadí ani časté vypínání a zapínání, což umožňuje třeba i různé světelné efekty. Což dává i lepší předpoklady pro sportovní přenosy, při nichž jsou daleko ostřejší zejména zpomalené záběry.
A stejně dobře poslouží tyto LEDky i při osvětlování fasád historických i jiných budov, jejichž krása nejednou vynikne právě v noci. A na rozdíl od klasických žárovek to ani nevyjde draho, co se spotřeby elektřiny a trvanlivosti těchto svítidel týká.